Klima Kumandası

klima-kumandası-kullanımı

Klima kumandası, evinize almış olduğunuz klimanızı uzaktan komuta etmenizi ve çalıştırabilmenizi sağlayan bir araç olarak tasarlanmıştır. Bu bilgiyi, hepimiz biliriz. Ancak konu, kumandamızda oluşabilecek arızalara geldiğinde elbette bir teknik destek ekibi ve uzmanları kadar bilgimiz yoktur. İster yeni almış olun, isterseniz aradan baya zaman geçmiş olsun; sık sık karşılaşılan durumlardan biridir. Çoğu zaman kökeninde basit sorunların yattığı kumanda arızaları, bazen ufak bir detay gözümüzden kaçtığında büyük bir sorun haline gelebiliyor.

Tam böyle bir durumdayken klima kumandası ile ilgili yaşadığım arıza sebebiyle bir klima uzman firması aramaya başladım. Karşıma alanında çok yetkin ve uzmanlaşmış olan Anadolu Klima Servisi adresi çıktı. Hızlı ve pratik bir yoldan hizmet talebi oluşturdum ve kısa süre içerisinde evime yönlendirilen destek ekibi sayesinde klima kumandası ile ilgili sorun da çözüme kavuşmuş oldu. Ayrıca bu destek merkezi, klima kumandası, klima kompresörü, klima borusu gibi pek çok klimaya ait parça üzerinde de profesyonel bir bakım, onarım, vb. destek hizmeti sunmaktadır.

Klima Kumandasının Çalışmama Nedenleri

Klima kumandasının çalışmama nedenleri ile ilgili çok da bilgi sahibi değilken, firmanın destek hizmetinden yararlandığım sırada çok basit ama formüle bilgiler edinme fırsatı yakaladım. Söylediklerine göre bazen gözden kaçan çok ufak detaylar, klima kumandasının çalışmamasına neden olabiliyor. İşte uzman ekibin aktardığı bilgilere göre klima kumandasının çalışmama nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

· Klimanın fişi, elektrik prizine takılı şekilde olmayabilir: Klimanın fişi eğer elektrik prizine takılı değilse aslında kumanda değil klima çalışmıyordur. Bu noktada ilk yapılacak şey, klimanın fişinin kontrol edilmesidir. Eğer fiş takılı değilse prize takılmalı ve yeninden denenmelidir.

· Klima kumandası üzerindeki kilit düğmesine basmış olabilirsiniz: Klima kumandasının üstünde “Lock” tuşu yer alır. Bu tuşa basılmışsa ya da tuş bir şekilde basılı durumda kalmışsa bu nedenle kumanda da devre dışı şekilde kalmış olabilir. Kumanda bu haldeyken işlev sağlamayacaktır. “Lock” düğmesine tekrar basmalı ya da kumandanın devre dışı olan hareketi kaldırılıp tekrar deneme yapılmalıdır. Bazı klimalarda ise +,- tuşlarına veya aşağı-yukarı ok tuşlarına aynı anda basıldığında kumandanın tuş kilidi etkin hale getiriliyor ve aynı şekilde de kaldırılabiliyor.

· Klima kumandasının pili bitmiş durumda olabilir: Klima kumandasına tekrar pil takmayı denemelisiniz. Hiç kullanılmamış olan sıfır bir pil takıp doğru yerleştirmiş olduğunuzdan emin olduktan sonra tekrar bir deneme yapabilirsiniz.

· Klima kumandasında problem olabilir: Klima kumandasının çalışmama nedenleri arasında son olarak kumandanın bir probleme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kumandanız arızalı durumda ise bu nedenle de çalışmıyor olabilir. Bu tip durumlarda genellikle klima kumanda problemi karşınıza çıkar. Arıza halinde ise klima kumandası yenisi ile değiştirilmelidir. Ancak böyle bir çözüme varılabilir.

· Alıcıyı engelleyen bir durum olabilir: Klima kumandası, klimadan sinyal alarak çalışır. Ancak üniteye gelen o sinyali engelleyen herhangi bir şey varsa o zaman çalışmayabilir ve düzgün tepki de vermeyebilir. Bu durumda önündeki engeli kaldırmak ve sinyal almasını sağlamak mantıklıdır.

Bir önceki yazımız olan Klima Kompresörü başlıklı makalemizde klima bakım servisi, klima onarım servisi ve Klima Servisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taksim Masaj | Bakirkoy Spa | Bakirkoy Masaj |