Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

klima-kumandası-kullanımı-2

Klima kumandası nasıl kullanılır: Klima kumandaların da yer alan işaretlerin bilinmesi her daim kullanıcılar için faydalıdır. Çünkü klimayı uzaktan da oldukça kolay bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Öncelikle kumandayı kullanıma başlamadan mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bu kontroller güç kaynağı fişinin güç prizine takılması ya da klimanın şaltellerini açmak gerekir. En iti performansı elde etmek adına klima filtresinin temizlenmesi gerekir. Kirlenen filtrelerde mantar oluşumu görülürmektedir. Bu yüzden de klimanın hava filtresini iki haftada bir temizlemek gerekir.

Mitsibishi MSZ-DM Comfort Plus Klima Kumandası Kullanımı

klima-kumandası-kullanımı
klima-kumandası-kullanımı
  • Klima kumandası kullanımı için ilk olarak On / Of Tuşu: Klimayı açma kapatma tuşudur.
  • TOO WARM Tuşu: Klimanın sıcaklık ayarının yapılmasını sağlar. Sıcaklığın azaltılması bu düğmeden yapılabilir. Düğmeye 1 kere basıldığın da sıcaklık derecesi 1 derece azalmaktadır.
  • TOO COOL Tuşu: Sıcaklığın ayarlanması için bu tuş kullanılır. Sıcaklığın yükseltilmesini sağlar. Düğmeye 1 kere basıldığın da sıcaklık derecesi 1 derece yükselmektedir.
  • Mode Tuşu: Klimayı çalıştırma moduna geçirir. Menü tuşu olarak bilinmektedir. Her basıldığında cihazın çalışma moduda değişmektedir. Sıralı bir biçimde aşağıda yer bulunan çalışma modları çıkmaktadır.

Kar simgesi soğutmaya, su damlası simgesi kurutmaya ve güneş simgesi de ısıtmaya kullanılmaktadır. Klima mevsime ve sıcaklığa bağlı olarak istenilen mod ile çalıştırılmaktadır. Bu modlardan dilediğinizi seçebilirsiniz.

  • Fan Tuşu: Fan hızının seçilmesini sağlar. Fan tuşuna her basıldığında hızı otomatik bir şekilde en yükseğe kadar çıkmaktadır. Fan hızı da ki değişiklik şu şekildedir;

Auto, Düşük, Orta, Yüksek, Çok yüksek şeklinde. Sessiz çalışmalar için düşük fan hızı tercih edilmektedir.

  • EconoCool Tuşu: Ekonomik olarak soğutma tuşudur. Bu moda esinti çalışması sıcaklığın durumuna göre dikey bir biçimde yapmakta. Ayarlama sıcaklığı otomatik bir şekilde 2 derece daha yüksek olmaktadır. Klimanızı bu moda çalıştırmak istediğiniz de EconoCool tuşuna basmanız gerekir. Eğer iptal etmek isterseniz de Econo Cool tuşundan sonra Vane tuşuna basmak gereklidir.
  • Vane Tuşu: Bu tuş ile hava akım yönü seçilmelidir. Vane tuşuna her basıldığın da hava akımı değişiklik göstermektedir. Bu değişikli şu şekildedir; Auto, 1, 2, 3, 4, 5, esinti şeklindedir. Auto konumuna geldiğinde iç ünitenden bip sesi duyulmaktadır. Hava akış yönünü değiştirmek istediğiniz de mutlaka kumanda kullanılması gerekir.
  • Select Tuşu: Bu tuş zaman ayarlayıcısıdır. Tuşa her basıldığın da zamanlayıcı modu değişmiş olur. Bu modlar ise şu şekildedir; kapatma zamanlayıcısı, açma zamanlayıcısı, zamanlayıcı devre dışı şeklinde. Zamanlayıcı dilediğiniz saate göre ayarlanmaktadır. İptal etmek için Select tuşuna Tımer Release yani zamanlayıcı devre dışı diyene kadar basmak gerekir.
  • Aşağı Tıme ve Yukarı Tıme tuşu: Bu iki tuş zaman ayarı tuşlarıdır. Select tuşuna basılarak zamanlayıcı aktif edilir. Zaman ayarını da aşağı tıme ve yukarı tıme tuşları ile yapılabilme imkanı bulunmaktadır.
  • Klima kumandası kullanımı için son olarak Reset Tuşu: Her hangi bir arıza durumu meydana geldiğin de bu tuş kullanılır. Kumanda pili takılması gerektiğinde de bu tuş kullanılır. Tuşa ince bir cisim kullanarak hafif bir şekilde bastırılması yeterli olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan En İyi Klima Markaları başlıklı makalemizde 2020 en iyi klima, en iyi klima ve klima hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taksim Masaj | Bakirkoy Spa | Bakirkoy Masaj |